Další informace

Co jsou microgreens? – Mikro zelenina!

Microgreens – mikro zelenina jsou malé rostlinky zeleniny (nezaměňovat s klíčky nebo výhonky) sklizené těsně poté, co se vyvinuli děložní lístky (a možná s jednou sadou pravých listů).

Vysokým obsahem vitaminů, minerálů a antioxidantů se řadí mezi superpotraviny. Obsahuje až 40ti násobné množství oproti dospělé zelenině.

Je určena pro lidi zaměřenými na výživu, nebo se používá jako vizuální a chuťová složka, především v restauracích s dobrým jídlem.

Kuchaři používají barevné druhy mikro zeleniny pro zvýšení přitažlivosti a chuti svých pokrmů s výraznou jemnou texturou a jedinečnými příchutěmi, jako je sladká a kořenitá.

Mikro zelenina je menší než „baby leaf“ (např. Špenát, kapusta, rukola), ale sklízí se později než klíčky.

Jedlé mladé zelené rostlinky se pěstují z různých druhů zeleniny, bylin nebo jiných rostlin. Jejich velikost se pohybuje od 2,5 až do 10 cm, včetně stonku a listů. Při sklizni je stonek řezán těsně nad linií půdy. Průměrná doba sklizně u většiny druhů mikro zelenin je 10–14 dní od setí po sklizeň.

Rozdíl mezi microgreens a klíčky

Mikro zelenina nejsou klíčky. Klíčky jsou pouze klíčící semena, pěstovaná ve vodě, která se konzumují celá, přičemž semeno, kořen a stonek jsou stále spojeny.

Mikro zelenina se pěstuje v půdě nebo ve sterilním médiu, jako je vláknitá rohož.

Vyžaduje dostatek světla, nízkou vlhkost a dobrou cirkulaci vzduchu.

Při sklizni jsou řezány a konzumovány bez kořenů.

Chuť mikro zeleniny je často intenzivnější než u zralé rostliny.

Tato intenzivní chuť je součástí jejich kulinářské přitažlivosti.

Mikro zelenina je plná vitamínů, minerálů a fytonutrientů, dodává na chuti, struktuře a barvě salátům, nebo hlavní jídlům a je také výživná!

Jak to děláme my?

K tomu abychom Vám mohli dodat naše produkty v té nejvyšší kvalitě dbáme na vysokou úroveň čistoty a hygieny.

Zaléváme pouze pitnou odstátou vodou z veřejného řádu (breberky necheme).

Používáme speciální zeminu (bez parazitů), kterou dále zpracováváme tak, abychom dosáhli co nejvyšší možné jemnosti pro naše rostlinky (taky se Vám špatně spí na hrbolech). Každé její zrnko nám projde minimálně třikrát rukama.

Používáme pouze speciální semena (nemořená), nezatížená chemií, s platnou certifikací, některá z nich dokonce se specifikací BIO.

Naše rostlinky potřebují také hodně světla, proto používáme moderní technologie, které se v současné době v České republice používají v projektu výzkumu produkce potravin na Marsu.

Nepoužíváme žádné postřiky, vše probíhá bez použití chemie.

Hnojiva u nás nenajdete, v produkci mikrozeleniny nejsou potřeba, semínko samotné má v sobě energii dostatečnou až na prvních 14 dní jeho života.

Jak sklidit?

Velice jednoduše! Chce to jen ostré nůžky, raději dlouhé, nebo dlouhý, ostrý nůž a požadované množství rostlinek oddělíme tak, aby nám na rostlinkách nezůstala zemina.

Drobné obaly od semínek můžete klidně jíst, stále obsahují tělu prospěšné látky. Velké obaly semen (slunečnice) nedoporučujeme konzumovat, nebudou Vám chutnat. 😉 Z menších semen pozor na zbytky obalů semen řepy, jsou velice tvrdé a mohli by Vám poškodit chrup.

Skladování

Skladovat naše rostlinky je velice snadné. Můžete je uložit do chlazeného prostoru, ideálně 8-9°C, kde se téměř zastaví jejich vývoj a vydrží tak bez náročné péče i 7-14 dní. Nebo je můžete uložit doma někam mimo přímé slunce, kde s trochou snadné péče, občasná zálivka, vydrží a dále Vám ještě povyrostou.

Když sklidím, dorostou mi ještě rostlinky, mohu je použít na pěstování baby-leaf?

Bohužel již nedorostou, proto je skliďte co nejblíže u kořenů, využijte naplno všechny dostupné vitamíny. Ač jsou některé námi pěstované rostlinky s potenciálem baby-leaf díky vysoké hustotě setí nemají dostatek prostoru, aby toto mohly plnit.

Ekologie

Jako každý výrobek, i náš za sebou zanechává určitou ekologickou stopu.

Jak jsme se ji pokusili snížit na minimum?

Vzhledem k nutnosti dodržení hygieny jsme byli nuceni zvolit plastový sadbovač.

Tento sadbovač využíváme na maximum vysokým množstvím použitých semen

Tento je vyroben z polystyrenu a je to taková postýlka pro naše rostlinky. 🙂

Výrobek z bioplastu momentálně na trhu není, bohužel k dispozici.

Plastový LDPE sáček je nutný, aby k Vám naše produkty dorazily v co nejlepším pořádku.

Je také důležitý při samotné produkci. Když rostlinka roste, kroutí se a hledá kolem sebe oporu.

Mrkněte na time-lapse videa na youtube, určitě Vás překvapí, jak se rostlinky hýbou.

Pokud bychom je nerozdělily ještě za mlada, propletou se vedle sebe rostoucí rostlinky a při následném dělení bychom je poškodili. Navíc uznejte, že každá pěkná postýlka musí mít i nebesa. 😉

K naší produkci microgreens nepoužíváme hydroponický způsob pěstování.

Ač se zdá nejmodernější (nejlepší) tento způsob pěstování, ve skutečnosti ho používali již Mayové, není dle našeho přesvědčení ten nejlepší ani z pohledu ekologie.

Při využití Rockwoolových kostek, tyto jsou vyrobeny roztavením horniny v podstatě na lávu, to znamená teplota dosahující až 1200 °C. Následně se tato láva vytlačuje přes formu a výsledný produkt chladí. Vzniklé vlasové struktury se lisují do kostek, které se pak používají. Takto použitá rockwoolová kostka se dle mých informací nedá, díky přítomnosti biologického materiálu recyklovat. Recyklace rockwoolové vaty však probíhá za obnobných podmínek, jako při její výrobě, znovu se roztaví na lávu a proces se opakuje, o ekologii se tedy dle mého názoru nedá mluvit. Použití hydroponických podložek je zajisté také možné. V tomto případě se jedná o textilní podložky, na jejichž výrobu musela být vypěstována a následně zpracována rostlina, jejíž vlákna se po, zajisté energeticky velmi náročném způsobu, také slisují a po jednorázovém užití se již dále nedají nijak uplatnit. Ekologie? Nemyslíme si..

Nejen proto jsme se pro naše rostlinky rozhodli použít do jejich postýlek zeminu.

Toto rozhodnutí nám s sebou nese velké výhody.

Použitím substrátu, který je tepelně ošetřen (200 °C) před parazity získáme pro naše rostlinky pohodlnou matraci, která je schopna nasáknout a udržet v sobě mnohem větší množství vody, než hydroponická podložka. Navíc, tato použitá zemina může znovu najít své využití, stačí ji namísto vyhození do koše vrátit naší matičce zemi, aniž byste jí ublížili a to nám přijde moc fajn. 😉

Použití pitné vody je nezbytnou nutností pro udržení hygieny. Díky použití moderního způsobu pěstování je však její spotřeba snížena na minimum.

Třiďte prosím obaly dle symbolů na nich uvedených.

Zeminu, pokud je to jen trošku možné vraťte prosím přírodě (kompostér je taky možnost).